Wyniki XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy, Bochnia – Chodenice 06.08.2023

Bieg-glowny-Baca-2023-start

199 zawodników stanęło na starcie XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w niedzielę 6 sierpnia 2023 r. w Bochni-Chodenicach. W imprezie, której celem jest propagowanie sportowego stylu życia oraz upamiętnienie postaci majora Jana Kaczmarczyka, biegło 80 mieszkańców powiatu bocheńskiego.

WYNIKI XXIX MEMORIAŁOWEGO BIEGU MAJORA BACY na stronie dostartu.pl- kliknij tutaj.

WSPARCIE FINANSOWE
Zadanie współfinansowane ze środków Powiatu Bocheńskiego i Miasta Bochnia.

HONOROWY PATRONAT
XXIX Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywał się pod honorowym patronatem Adama Korty Starosty Bocheńskiego i Stefana Kolawińskiego Burmistrza Miasta Bochnia.

Loga-Baca-2023

KU PAMIĘCI
Organizowany od 29 lat Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywa się w ramach uroczystości związanych z uczczeniem pamięci lokalnego bohatera majora Jana Antoniego Kaczmarczyka, partyzanta AK zastrzelonego przez hitlerowców. Ta cykliczna impreza łączy ze sobą walory sportowe i zdrowotne wraz z edukacyjnymi i historycznymi, dając możliwość szczególnego uczczenia tych ważnych dla lokalnej historii wydarzeń.

START BIEGU GŁÓWNEGO
Sygnał do startu XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy dał Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia.

TRASA
Zawodnicy biegu głównego pokonali, posiadającą atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, trasę asfaltową o długości 10 km (przebiegli dwie pętle m.in. ul. Chodenicką i Karosek).

PIERWSI NA MECIE
Pierwszy metę XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył Patryk Marszałek z Rzeszowa, z klubu GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl, pokonując 10-kilometrową trasę w 30 minut (00:31:30.05). Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:32:31.99 zdobył Paweł Kosek z SPLA Tychy.  Trzeci na podium stanął zakopiańczyk Piotr Kułak z Kamieńska z czasem 00:32:35.00.

Patryk-Marszalek-zwyciezca-biegu-glownego-Memorialu-Bacy-2023.Na zdjęciu Patryk Marszałek, zwycięzca biegu głównego, który prowadził już po pierwszym okrążeniu.

Najmlodsi-zawodnicy-Biegu-Majora-Bacy-2023
Zwycięzcy biegu głównego Patryk Marszałek (I miejsce), Paweł Kosek (II miejsce) i Piotr Kułak (III miejsce) w towarzystwie gości Memoriału (od lewej): Janiny Smith córki majora Bacy, Gustawa Korty zastępcy burmistrza Bochni i Anny Wojakiewicz sekretarz Powiatu Bocheńskiego.

NAJSZYBSZE KOBIETY
Wśród kobiet najlepszy czas 00:37:48.31 osiągnęła krakowianka Paulina Golec. Drugie miejsce wywalczyła bochnianka Beata Popadiak z czasem 00:38:21.06. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła Rozalia Malina z Sosnowca, z czasem 00:39:32.61.

Paulina-Golec-zwyciezczyni-kategorii-Open-kobiet-baca-2023
Na zdjęciu powyżej, na trasie Paulina Golec, zwyciężczyni kategorii open kobiet w towarzystwie Grzegorza Czyża z Bogumiłowic.

Zwyciezczynie-biegu-open-kobiet-Baca-2023.
Zwyciężczynie biegu open kobiet Paulina Golec (I miejsce), Beata Popadiak (II miejsce),  Rozalia Malina (III miejsce) z biorącymi udział w dekoracji (od lewej) Janiną Smith, Gustawem Kortą i Anną Wojakiewicz.

PODIUM W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych – wyniki, przypominamy, na stronie do startu.pl
Nagrody się nie dublują, więc osoby, które były nagradzane w kategorii open, nie były brane pod uwagę w klasyfikacji wiekowej (wyjątek stanowi kategoria powiatu bocheńskiego).

80 BIEGACZY Z POWIATU BOCHEŃSKIEGO
– Podobnie jak w ubiegłym roku duże grono biegaczy stanowili mieszkańcy powiatu bocheńskiego – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Sierpniowy Memoriał od  wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. – W XXIX edycji biegu na starcie stanęło 80 mieszkańców ziemi bocheńskiej.

Wyniki biegaczy powiatu bocheńskiego
– Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył (podobnie, jak w poprzednich dwóch latach) Adam Rębilas z Nowego Wiśnicza, który na mecie pojawił się z czasem 00:33:41.93, który dał mu w klasyfikacji generalnej 8 miejsce (!)
– Drugie miejsce w klasyfikacji powiatowej wybiegał (również tak, jak w poprzednim roku) wiśniczanin Krzysztof Filipek z czasem 00:36:18.00, który zapewnił mu miejsce w pierwszej dwudziestce (miejsce 14).
– Tuż za drugim wiśniczaninem na mecie był bochnianin Paweł Goc z czasem 00:36:24.97 (na 15 miejscu w generalce).


Na zdjęciu z numerem 125  Adam Rębilas.

Wśród kobiet – mieszkanek powiatu bocheńskiego kolejne miejsca zajęły trzy bochnianki:
– pierwsze Beata Popadiak ze wspomnianym wyżej czasem 00:38:21.06 (23 miejsce w klasyfikacji generalnej)
– drugie Karolina Brzegowa z czasem 00:41:50.45,
– trzecie Jolanta Żurek z czasem 00:44:02.58.

Beata-Papadiak-na-trasie-Baca-2023
Na trasie biegu Beata Popadiak w towarzystwie bochnianina Jakuba Dusia (nr 31) i krakowianina Piotra Szczepanika.

UROCZYSTOŚĆ DEKORACJI ZWYCIĘZCÓW
Uroczystość  dekoracji zwycięzców XXIX Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Janina Smith córka Majora Bacy (Jana Kaczmarczyka), poseł Stanisław Bukowiec, Anna Wojakiewicz sekretarz Powiatu Bocheńskiego i Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci i młodzież pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Minuta ciszy
Przed dekoracją najstarszych biegaczy minutą ciszy uczczono pamięć jednego z najwierniejszych zawodników opisywanego Memoriału, bochnianina Zygmunta Malewskiego, który zmarł w grudniu 2022 roku, a jeszcze w sierpniu stał na podium XXVIII edycji Biegu Majora Bacy.

Wyróżnienie
Ze szczególnym wyróżnieniem podczas XXIX Biegu Bacy spotkała się wieloletnia uczestniczka tej imprezy sportowej pani Barbara Prymakowska, której poseł Stanisław Bukowiec wręczył ufundowaną przez siebie nagrodę, podkreślając rolę tarnowianki w promowaniu przez nią zdrowego stylu życia i pozytywnego nastawienia do świata.

Pomysłodawcy Biegu Bacy
Szczególnie miłym akcentem podczas dekoracji było poproszenie na podium pomysłodawców Biegu Majora Bacy Antoniego Cepaka mieszkańca Chodenic oraz  Stanisława Famielca najaktywniejszego od lat wolontariusza tegoż Biegu.

Goście XXIX Memoriału z najstarszymi zawodnikami i pomysładowcami Biegu, Baca 2023
Na zdj. goście XXIX Memoriału z najstarszymi zawodnikami i pomysładowcami Biegu Bacy (od prawej): Antoni Cepak inicjator prawie trzydziestoletnich już zmagań, poseł na Sejm Stanisław Bukowiec, sekretarz Powiatu Anna Wojakiewicz, najstarsza biegaczka XXIX edycji Barbara Prymakowska i najstarszy biegacz Marian Nowotny, Gustaw Korta zastępca burmistrza Bochni, pomysłodawca i wolontariusz Stanisław Famielec.

Najmłodsi i najstarsi zawodnicy XXIX Memoriału
Wśród najstarszych zawodników XXIX edycji Memoriału wyróżniona została wspomniana wyżej siedemdziesięciodziewięcioletnia Barbara Prymakowska z klubu UKS Wrocław Żórawina oraz siedemdziesięciotrzyletni Marian Nowotny z Damienic, reprezentujący klub Niepołomice Biegają. Najmłodsi biegacze to mający roczek Aleksander Barwacz z Jodłówki i trzyletnia bochnianka Liliana Goc.

Trudno nie przyznać, że bieganie (niezależnie od warunków pogodowych) przynosi wiele radości!😀 Bierzmy przykład z naszej wiernej uczestniczki Biegu Majora Bacy pani Barbary Prymakowskiej, która na swoim profilu facebookowym napisała: “Równo lało, wiało, z butów się przelewało.🌦 Radość kipiała, nawilżona, odmłodzona.♥️ Kategoria wiekowa 60, 3 miejsce.🥉 Dodatkowa nagroda najstarsza persona!” Jeszcze raz gratulacje!

Najmlodsi-zawodnicy-Biegu-Majora-Bacy-2023
Na zdj. najmłodsi uczestnicy biegu otrzymali z rąk Gustawa Korty zastępcy burmistrza Bochni pluszaki. nad uroczystością dekoracji czuwała Sabina Bajda dyrektor MOSiR Bochnia.

BIEG DZIECI I MŁODZIEŻY
Szczególny podziw i podziękowania za udział należą się tegorocznym uczestnikom biegu dla dzieci i młodzieży, którzy w strugach ulewnego deszczu wystartowali godzinę przed głównym biegiem.

Bieg-dzieci-i-mlodziezy-Baca-2023-

136 młodych biegaczy!
Pogoda nie była łaskawa, ale nie zraziło to młodych biegaczy, których na starcie znalazło się aż 136! Startowali oni w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6, 8, 12 i 16. Najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle najmłodsi – dzieci do lat 6 (28 chłopców, 17 dziewczynek). Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.

Wśród startujących prawnuczka majora Bacy
Wśród startujących dziewczynek w kategorii od 6 do 8 lat znalazła się prawnuczka majora Bacy, krakowianka Aleksandra Smith-Nowak, która w swojej grupie zajęła III miejsce na podium.

Wyniki biegu dzieci i młodzieży opublikowaliśmy tutaj – kliknij.

PIKNIK NAD RABĄ
Biegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. Mimo niesprzyjającej aury wiele rodzin, które kibicowały młodszym i starszym biegaczom, skorzystało z grilla i stolików pod parasolami.

PODZIĘKOWANIA
– Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy zawodnikom, którzy brali udział w XXIX Memoriałowym Biegu Majora Bacy – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Dziękujemy również tym, którzy zechcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie, przede wszystkim Starostwu Powiatowemu w Bochni i Miastu Bochnia za wsparcie finansowe. Policji Powiatowej i Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach (współorganizatorowi) oraz harcerzom i wolontariuszom za wsparcie organizacyjne.-

ZDJĘCIA:
Przygotowania do startu Memoriałowego Biegu Bacy na profilu facebookowym MOSiR Bochnia – kliknij tutaj.
Tuż przed biegiem dzieci i młodzieży – kliknij tutaj.
Bieg dzieci i młodzieży – kliknij tutaj.
Podium biegu dzieci i młodzieży – kliknij tutaj.
Zdj. z biegu dzieci i młodzieży autorstwa Tomasza Ryncarza – kliknij tutaj.
Start biegu głównego – kliknij tutaj.
Na trasie biegu głównego – kliknij tutaj.
Na mecie biegu głównego – kliknij tutaj.
Podium biegu głównego – kliknij tutaj.
Zdjęcia na stronie patrona medialnego XXIX Biegu, portalu Bochnianin.pl – kliknij tutaj.
Zdjęcia Jakub Noskowiak Qubinho Photography – kliknij tutaj.

Zawody w roli spikera relacjonował Roman Kieroński, związany z działem tarnowskim dziennikarz sportowy Gazety Krakowskiej.

Organizatorami XXIX Memoriałowego Biegu Majora Bacy byli:
– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,
– Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia,
– Salt Runners Bochnia,
– Urząd Miasta Bochnia,
– OSP Chodenice.

W organizacji Turnieju pomagali nam:
– Komenda Powiatowa Policji w Bochni
– Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni
– Straż Miejska w Bochni
– Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Bochni
– firma OUTLET MEBLE Bochnia – Meble Niemieckie – Bochnia BGM s.c.

Patronat medialny:
Kronika Bocheńska i Bochnianin.pl

Życiorys Majora Bacy – kliknij tutaj.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękując wszystkim uczestnikom  zapraszamy za rok na jubileuszowy XXX Memoriałowy Bieg Bacy!

Share on

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Skip to content