ZA NAMI XV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOSZYKÓWKI DZIEWCZĄT BOCHNIA CUP 2024

W dniach 23-25 lutego odbyła się jubileuszowa 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Koszykówki Dziewcząt Bochnia CUP.

Przez trzy dni na czterech halach sportowych blisko trzysta zawodniczek z osiemnastu drużyn rywalizowało w trzech kategoriach wiekowych: U-11, U-13 oraz U-14. W turnieju udział wzięły następujące kluby: MOSiR Bochnia, HB Basket Praha (Czechy), BK AŠK Slávia Trnava (Słowacja), MKS MOS Wrocław, KSW Spartakus Jelenia Góra, GTK Gdynia, KS Minibasketball Racibórz, ŻKK Olimpia Wodzisław, Basketbalová akadémia Spartak Myjava (Słowacja), Felix Zasavje (Słowenia).

Sportowa rywalizacja rozpoczęła się w piątkowe południe w Hali Widowiskowo Sportowej w Bochni, hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Bochni oraz hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Bochni. Przez kolejne trzy dni drużyny rozegrały łącznie 45 meczów.

W sobotni wieczór, podczas drugiego dnia turnieju miejsce miała niezwykle widowiskowa prezentacja drużyn po której nastąpiła rywalizacja w Skills Challenge, a więc w konkurencjach sprawnościowych. W najmłodszej kategorii wiekowej (U-11) najlepsza okazała się reprezentacja KS Minibasketball Racibórz, w kategorii U-13 zwyciężyły koszykarki MOSiR Bochnia a w U-14 zawodniczki KSW Spartakus Jelenia Góra.

W oficjalnej ceremonii otwarcia XV Międzynarodowego Festiwalu Koszykówki dziewcząt Bochnia CUP udział wziął burmistrz Miasta Bochnia Pan Stefan Kolawiński oraz radnym sejmiku województwa małopolskiego Pan Piotr Dziurdzia.

– Jestem szczęśliwy z tego powodu, że widzę ludzi radosnych, żądnych emocji i rywalizacji na parkiecie. Chciałbym serdecznie powitać naszych gości z zagranicy oraz wszystkich tych którzy przybyli z różnych zakątków naszego kraju – powiedział na rozpoczęciu turnieju burmistrz Miasta Bochnia Pan Stefan Kolawiński. – Bochnia w przeszłości nie miała tradycji koszykówki, chciałbym z tego miejsca podziękować Pani Dyrektor MOSiR Bochnia Sabinie Bajda, dzięki której koszykówka w naszym mieście z sukcesem się rozwija. Ten turniej również jest przykładam na to, że wiele dobrego dzieje się w sporcie bocheńskim. Serdecznie dziękuję – dodał burmistrz Miasta Bochnia.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że po raz piętnasty mam okazję przyjmować Państwa na festiwalu koszykówki. Chciałam serdecznie podziękować wszystkim trenerom oraz pracownikom, którzy przygotowali dla Was ten turniej. Chciałabym również podziękować Wam – rewelacyjnym kibicom, którzy przyjeżdżają co roku do nas. Serdecznie dziękuję rodzicom za to, że macie świetne dzieci, za to, że przyprowadzacie je na treningi oraz że je wspieracie w realizacji swoich celów – powiedziała Sabina Bajda – dyrektor MOSiR Bochnia.

Na zakończenie turnieju organizatorzy uhonorowali najlepsze zawodniczki, w każdej kategorii wiekowej wybrana została najbardziej wartościowa zawodniczka (MVP), Najlepsza Piątka Turnieju (All-Stars) oraz najlepsze obrończynie każdej z drużyn.

W kategorii wiekowej U-11 do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn: HB Basket Praha, BK AŠK Slávia Trnava, KS Minibasketball Racibórz, MOSiR Bochnia, KSW Spartakus Jelenia Góra, MKS MOS Wrocław. Zwycięzcą w najmłodszej kategorii wiekowej została czeska drużyna HB Basket Praga, która zakończyła rywalizację w XV Międzynarodowym Festiwalu Koszykówki Dziewcząt z bilansem czterech zwycięstw i jednej porażki. Srebrne medale wywalczyły koszykarski ze słowackiej drużyny BK AŠK Slávia Trnava a brązowe medale wywalczyły koszykarki MOSiR Bochnia.

Najbardziej wartościową zawodniczką (MVP) w kategorii do lat 11 wybrana została Oleksandra Shelest z drużyny HB Basket Praga. Młoda koszykarka w pięciu spotkaniach zdobyła łącznie 53 punkty (śr. 10,6 na mecz).

– Lea Bilčíková (BK AŠK Slávia Trnava)
– Lena Lichecka (KS Minibasketball Racibórz)
– Gabriela Łabęcka (KSW Spartakus Jelenia Góra)

W kategorii wiekowej U-13 do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn: GTK Gdynia, HB Basket Praga, MOSiR Bochnia, BK AŠK Slávia Trnava, Basketbalová akadémia Spartak Myjava oraz Felix Zasavje. Najlepszą drużyną w kategorii U-14 zostało GTK Gdynia, które zakończyło rywalizację w Bochnia CUP 2024 z kompletem pięciu zwycięstw. Srebrne medale wywalczyły koszykarki HB Basket Praha a brązowe koszykarki MOSiR Bochni.

Najbardziej wartościową zawodniczką turnieju (MVP) została wybrana Maja Rudnik reprezentująca GTK Gdynia.

– Maja Rudnik (GTK Gdynia)
– Natalia Kozioł (MOSiR Bochnia)
– Magdalena Chojke (GTK Gdynia)
– Róza Štiková (HB Basket Praga)
– Dorota Remenárová (BK AŠK Slávia Trnava)

Najlepszy obrońca drużyny:
– Nina Foltynova (BA Spartak Myjava)
– Adriána Záhradná (BK AŠK Slávia Trnava)
– Anaja Zagorc (Felix Zasavje)
– Nila Wojtysiak (GTK Gdynia)
– Kristina Holubová (HB Basket Praha)
– Martyna Matras (MOSiR Bochnia)

W kategorii wiekowej U-14 do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn: HB Basket Praha, BK AŠK Slávia Trnava, MOSiR Bochnia, KSW Spartakus Jelenia Góra, MKS MOS Wrocław oraz ŻKK Olimpia Wodzisław. Zwycięzcą Bochnia CUP 2024 w najstarszej kategorii wiekowej została drużyna MKS MOS Wrocław, która zakończyła rywalizację z kompletem zwycięstw. Srebrne medale wywalczyły koszykarki ŻKK Olimpii Wodzisław a brązowe KSW Spartakus Jelenia Góra.

Najbardziej wartościową zawodniczką turnieju (MVP) wybrana została Daria Szatkowska z MKS MOS Wrocław.

– Hanna Balczun (MKS MOS Wrocław)
– Katarzyna Sobolewska (KSW Spartakus Jelenia Góra)
– Emilia Zielonka (ŻKK Olimpia Wodzisław)
– Vilma Malečková (HB Basket Praha)
– Daria Szatkowska (MKS MOS Wrocław)

– Paulina Lipka (KSW Spartakus Jelenia Góra)
– Karolína Smrčková (HB Basket Praha)
– Karolina Żuchowska (MKS MOS Wrocław)
– Maja Kamfoniak (ŻKK Olimpia Wodzisław)
– Veronika Gašparíková (BK AŠK Slávia Trnava)
– Małgorzata Majewska (MOSiR Bochnia)

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom oraz partnerom, którzy przyczyniły się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia.

Do zobaczenia za rok!

Organizatorem festiwalu było Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni.

Sponsorem turnieju była firma Plastbud.

Partnerami turnieju było Województwo Małopolskie oraz OSHEE™ Polska Sp. z o.o.

Patronem turnieju był Starosta Powiatu Bocheńskiego Pan Adam Korta oraz Burmistrz Miasta Bochnia Pan Stefan Kolawiński.

Patroni medialni: TVP Kraków, portal bochnianin.pl, Kronika Bocheńska.