Koszykarki MOSiR Bochnia zdobyły V miejsce w Polsce U16K! Żyrardów 15 – 20.09.2020 / podsumowanie

Koszykarki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni zdobyły V miejsce w Turnieju Finałowym Młodzieżowych Mistrzostwach Polski U16 Kobiet, które odbyły się w Żyrardowie 15-20.09.2020 r.

Pierwotnie turniej miał odbyć się na wiosnę, ale został przeniesiony z powodu pandemii COViD na wrzesień.
W turnieju brało 12 najlepszych drużyn w Polsce, w tym ze strefy małopolsko – świętokrzyskiej mistrz ligi drużyna MOSiR Bochnia.

Drużyny zostały podzielone na 4 grupy po 3 drużyny:
Grupa A: Bat Kaszuby Kartuzy, MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski, KU AZS UMCS Lublin
Grupa B:
UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, LOMS Enea Basket Piła, MOSiR Bochnia
Grupa C:
MUKS Poznań, Widzew Łódź, MKS MOS Procom System Wrocław
Grupa D: UKS 3 Żyrardów, Szkoła Gortata Politechnika Gdańska, MKS MOS Katowice

Bochnianki pierwszy swój mecz grupowy zagrały z Aleksandrowem Łódzkim, niestety po udanym początku, z biegiem czasu to przeciwnik obejmuje prowadzenie, którego nie oddaje do końca spotkania, przegrywamy 50:74.
Statystyki z meczu – kliknij tutaj.
MVP drużyny: Nikola Gałek.
Szczegółowo o pierwszym meczu pisaliśmy  tutaj – kliknij.

Drugie spotkanie w fazie grupowej decydowało o awansie do najlepszej 8 turnieju.
LOMS Enea Basket Piła – MOSiR Bochnia 47:82
Tym razem to bochnianki dyktują tempo gry i pewnie wygrywają spotkanie, mamy awans do TOP 8.
MVP meczu: Magdalena Cabała.
Szczegółowo na temat czwartkowego meczu z Piłą pisaliśmy tutaj – kliknij.

Wychodzimy z drugiego miejsca w grupie, co oznacza że trafiamy w ćwierćfinałach na aktualnego Mistrza Polski drużynę Bat Kaszuby Kartuzy, mimo ambitnej gry mosirek (wygrana 3 kwarta 14 – 13), musimy uznać wyższość przeciwnika 46:86.
MVP drużyny: Katarzyna Mroczek.
Szczegółowo o meczu z Kartuzami pisaliśmy tutaj – kliknij.

Po przegranym ćwierćfinale pozostała walka o miejsca 5 – 8.
MOSiR Bochnia – MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski 60:43
Choć wynik na to nie wskazuje, to mecz przez 3/4 czasu toczył się na styku. Świetna gra duetu Wiktoria Zając (18p, 20zb,2bl) i Magdaleny Cabały (18p, 14zb) pod koszami, na obwodzie wspierały je trio Mroczek, Gałek i Więcek. Wsparcie z “ławki” dawały Kolarz, Zębala, Lekka, Czaja.
Statystyki meczu – kliknij tutaj.
MVP meczu: Wiktoria Zają.
Szczegółowo o meczu pisaliśmy tutaj – kliknij.

Mecz o 5 miejsce.
MOSiR Bochnia – UKS 3 Żyrardów 56:52 (12:11, 16:8, 13:21, 15:12)
Mecz od pierwszej do ostatniej sekundy trzymał w napięciu, lepiej rozpoczęły bochnianki od prowadzenia 11:2. Jednak pod koniec kwarty gospodynie odrobiły straty na 1 punkt. Druga kwarta to popis drużynowej obrony, UKS 3 rzucają nam tylko 8 punktów i wychodzimy na prowadzenie 28:19. Trzecia kwarta należy dla Żyrardowa 21:13, gospodynie wychodzą na 1 punktowe prowadzenie. Kwarta nr 4 przez całe 10 minut to walka o każdy centymetr parkietu. Bochnianki lubią taką walkę do „ostatniej kropli krwi”… na 2 minuty do końca wychodzą na 5 punktowe prowadzenie i nie dają sobie wydrzeć zasłużonego zwycięstwa. Brawo WY!!!
MVP meczu: Nikola Więcek.
Album zdjęciowy z meczu o 5 miejsce na Basket Kobiet – kliknij tutaj.

Kiedy dwa lata temu obejmowałem grupę dziewczyn 2004 i młodsze miałem świadomość, że to utalentowane i ambitne zawodniczki – mówi trener bochnianek Rafał Sroka. – Teraz kiedy zdobyły 5 miejsce w Polsce (największy sukces w historii młodzieżowej koszykówki w naszym klubie) można powiedzieć, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Przygotowania trwały od maja – najpierw treningi na stadionie, potem od czerwca na hali sportowej. Całe wakacje poświęciły na przygotowania do Mistrzostw Polski (w lipcu i do połowy sierpnia): trzy treningi w każdy tydzień, pod koniec sierpnia 10 dniowy obóz dochodzeniowy, mecze sparingowe w tym z 1 LK Contimax MOSiR Bochnia. Można powiedzieć, że było to kilka miesięcy dużych wyrzeczeń – było warto. –

– Jest to wielki sukces całego klubu, począwszy od dyrekcji MOSiR Bochnia Sabiny Bajdy, która gwarantuje idealne warunki treningowe i organizacyjne, po trenerów z młodszych grup wiekowych, z których pochodziły zawodniczki: Łukasza Nabielca (trenera rocznika 2005 – 2006), Witolda Jodłowskiego,  który przez wiele lat prowadził dziewczęta z rocznika 2004 oraz Krzysztofa Kierońskiego, który prowadził klasy o profilu koszykarskim w Gimnazjum nr 1. Duże podziękowania kieruję do dziewczyn z FizjoGym Bochnia: Małgorzaty Misiuk – przygotowanie motoryczne, Magdaleny Puter – opieka fizjoterapeutyczna. Dziękuje także Pawłowi Michalikowi, który od sierpnia dołączył do naszego sztabu i pełnił role asystenta na Mistrzostwach – mówi trener R. Sroka.

– Na końcu pragnę podziękować Wam dziewczęta. Wiem, że czasami byłem nieznośny przez te 2 lata, ale wiedziałem, że dacie radę i pozwoli Wam to na osiągnięcie historycznego sukcesu. Tak jak mówiliśmy przed turniejem, jest to nasz „Last Dance” . Teraz pod wodzą trenera Pawła Michalika będziecie uczestniczyć jako drużyna w rozgrywkach juniorek i 2 Ligi Kobiet. Życzę Wam samych sukcesów, ciągłego rozwoju i poprawienia wyniku na wiosnę 2021 roku w Mistrzostwach Polski Juniorek – Rafał Sroka.

MOSiR Bochnia reprezentowały: Patrycja Czaja, Róża Lekka, Nikola Więcek, Wiktoria Zając, Magdalena Cabała, Emanuela Despet, Katarzyna Mroczek (kapitan drużyny), Nikola Gałek, Maja Zębala, Julia Kolarz, Maria Stolarska, Natalia Ficek, Maja Kot.
Trener: Rafał Sroka.
Asystent trenera: Paweł Michalik.